Lefkada

Lefkada

Lefkadu sam posetila 2017. godine. Iako su od tada prošle četiri godine i neke su se stvari sigurno promenile, dobar deo informacija koje imam je i dalje relevantan. U tekstu koji sledi ću vam preneti ono što smatram da vam može biti korisno i u godinama koje dolaze…

Lefkada je ostrvo locirano na zapadu Grčke, u Jonskom moru. Sa kopnom ga povezuje prilično dug nasip i plutajući most. Glavni grad neki zovu Lefkas, drugi Lefkada po nazivu ostrva, ali vam to neće biti mnogo važno jer ga ne možete promašiti, ukoliko ste planirali posetu. Razlog tome je što pri ulasku na ostrvo prvo nailazite upravo na ovaj grad. Odatle, bilo da idete zapadnom ili istočnom stranom ostrva, do najjužnije tačke do koje možete doći kolima ima oko 40 kilometara. Oni koji planiraju obilaske imaju dosta toga da prođu i vide, ali će puno vremena provoditi u vožnji.

Važna stvar prema mom mišljenju je odabir smeštaja koji je na zgodnoj lokaciji u odnosu na sve što možete obići. Obzirom da je većina smeštaja zbog pristupačnosti na istočnoj strani, šanse su da ćete se na njoj i smestiti. Moj odabir je bilo mesto Nikiana koje se nalazi blizu sredine istočne strane ostrva. Kao i tada i sada mislim da je to jedna od najboljih lokacija za obilaske.

Kada su u pitanju plaže, tu je stvar obrnuta – najbolje plaže su na zapadnoj strani. Obzirom na to, postoji jedno možda još bolje rešenje za smeštaj, ukoliko pronađete neki koji je slobodan. U pitanju je mesto Agios Nikitas. Ovo lepo mesto je malo iznad sredine zapadne strane ostrva, pa je na fenomenalnoj poziciji. Uz to, dve sjajne plaže su bukvalno na par minuta odatle – istoimena Agios Nikitas, kao i plaža Milos. O njima, kao i o ostalim plažama na ostrvu ću vam dati više informacija u nastavku. Kao što već možda možete da naslutite, ovaj deo reportaže će biti prilično opširan. Lefkada je poznata po predivnom moru i sitnom divnom pesku ili šljunku i bio bi greh ne obići sve što možete ako već idete tamo. Pa da krenemo sa kratkim opisima svake plaže koju sam obišla…

Pefkulija – U pitanju je lepa plaža sa sitnim šljunkom i sa ležaljkama koje su na velikim razmacima. Parkinga ima, more je mirno, sve je kao stvoreno za odmor i relaksaciju.

Katizma – Slična Pefkuliji, ovo je lepa plaža sa sitnim šljunkom i mirnim morem. Ležaljke su ovde načičkane jedna do druge jer je ova plaža malo popularnija. Parkinga ima dovoljno.

Agios Nikitas – Ova plaža ima i deo sa ležaljkama, sa lepim prilazom vodi, kao i deo sa prirodnim hladom koji prave stene i odakle se spuštate na sitan šljunak. Ima veoma lep ulaz u vodu. Ovde nisam plaćala ležaljke, jednostavno nije bilo potrebe. Ono što bi nekoga ovde moglo da odbije je to što usled blizine ranije pomenutog gradića i popularnosti plaže teško može da se nađe parking. A kada ga nađete, očekuje vas nekih 400-500 metara hoda do plaže jer ne može da se uđe kolima u samo mesto.

Kavalikefta – Nov, ali uzan asfaltni put vodi do plaže, sa velikim brojem serpentina gde dva auta teško mogu da se mimoiđu. Nema bankine, pa ume da bude traumatično kada se spuštate i mimoilazite sa nekim, bukvalno idete po ivici litice. Što se same plaže tiče, ulaz u vodu je lep (sitan šljunak), mada je okružen stenama za koje sam videla da mogu biti opasne. Tako se tom prilikom kada sam tamo bila zbog talasa neki momak prilično povredio kada su ga talasi bacili gde ne treba. I pored toga, ovo je neobična plaža koju vredi videti.

Milos – To bi bila jedna od najlepših plaža po mom mišljenju, iako je divlja i bez prirodnog hlada i ležaljki. Voda je bila topla i bilo je dosta velikih talasa, bar kada sam ja bila. Meni to nije smetalo, ali ljudima sa decom može da bude problem. Nisam sigurna da li je prekrivena jako sitnim šljunkom, peskom ili i jednim i drugim. Što se tiče dolaska ovde, postoje dve varijante:
1. brodić-taxi iz Agios Nikitasa, ali on ne plovi kada su talasi veliki
2. najnaporniji put za pešake na Lefkadi koji sam ja videla
Iako put postoji, treba imati kondicije i strpljenja i za odlazak, a tek za povratak sa plaže. I pored toga vredelo je ovde doći.

Egremni – Plaža kojoj ne može da se priđe nikako osim brodom ili bar tada nije moglo. Prilaz ovoj predivnoj plaži je pretrpeo velika oštećenja tokom zemljotresa 2016. godine. Zato sam nju posetila tokom krstarenja čija je polazna tačka mesto Nidri. Ova lepa plaža je prekrivena sitnim šljunkom. Talasi su ovde poveliki, a prirodnog hlada i ležaljki nema. Kao i ostale, vredi je videti.

Porto Katsiki – Iako bi ova plaža trebala da bude najlepša, nju praktično nisam ni videla. Išla sam na krstarenje pred kraj letovanja, kada sam je i obišla, gde joj je brod prišao na nekih 200 metara. Tu su ljudi puštani da skaču u vodu svega 10 minuta, iako mi je rečeno da ćemo na plaži biti 40 minuta. Bilo mi je žao što na tu plažu nisam došla kolima, ali zbog unapred napravljene organizacije nisam imala vremena za to.

Agiofili – Jedna mnogo lepa plaža vizuelno, sa lepom i relativno mirnom vodom, baš za uživanje. Prekrivena je belim kamenčićima i sa svetlo plavom vodom izgleda bajkovito. Doduše, tu sam naišla i na jedan problem – put ka plaži je katastrofalan. Put se sastoji od oko 2 kilometra zemljanog puta sa gomilom kamenja koje može da ošteti i visoke automobile. Kada to prođete, na 500 metara od plaže postoji nekih 150-200 metara novog asfalta koji se koristi kao parking koji se naplaćuje. Tako je bar bilo 2017. godine. Zato, iako je ovo jedna od lepših plaža, moram priznati da mi je pomenuto pokvarilo utisak o njoj.

Sada bih se vratila na istočni deo ostrva na kratko, preciznije u Nidri. Nidri je gradić koji je pored Lefkasa centar zbivanja na Lefkadi. Pored velikog broja prodavnica, tu je podjednako veliki broj restorana poređanih uz vodu i luku. Porcije su obilne, a hrana dobra, a bar tada nije bila ni skupa.

Na kraju bih vam ukratko opisala Lefkas. U pitanju je grad koji je dosta veći i urbaniji od Nidrija. Ovde je, bar tada, fokus bio na prodavnicama i noćnom životu. Jedna zanimljivost ovog mesta je što možete naći i skupe prodavnice i restorane, ali i neke od najpovoljnijih u Grčkoj. Tu poredim isključivo moje posete ovoj zemlji, a bilo ih je puno.

Kada su u pitanju mane Lefkade koje ću vam navesti, imajte u vidu da one predstavljaju moj doživljaj ostrva. Najviše se tiču cena i naplate, a razlog zašto vam iste nisam navodila za svaku lokaciju pojedinačno je vremenski period moje posete Lefkadi. Čak i ako su neke stvari danas drugačije, šanse su da je princip poslovanja na Lefkadi u odnosu na mnoga druga mesta u Grčkoj isti kakav je i bio.

Prva stvar koja mi je upala u oko je naplaćivanje svega mogućeg i nemogućeg. Jasno je da će ovde doći i bogati kojima to nije problem. Međutim, činjenica da vam svuda odvojeno naplaćuju parking, ležaljke i piće većini neće biti draga. Ako ni zbog čega drugog, onda zbog principa.

Još jedan problem na koji sam naišla su pomenuti prilazi nekim plažama. Geografija ostrva je takva kakva je, to razumem. I pored toga, neki putevi su nebezbedni i previše uzani. Opet, neki drugi više liče na oranice i kamenjare nego na puteve. A onda kada priđete plaži naplate vam parking.

Da ne bude sve crno i loše, imajte u vidu da Lefkada ima i velike prednosti. Imate štošta da vidite, plaže su predivne, voda fenomenalna. Jedinstveni reljef ovog ostrva vam daje nebrojene mogućnosti za uživanje u pogledu, pa tako i fotografisanje. Ovo ostrvo je toliko lepo da ga je rečima teško opisati.

Iako deluje na prvi pogled da mana ima više, Lefkada ima prednosti koje ih daleko prevazilaze. Rado bih otišla opet tamo, pa čak i ako bih obilazila iste lokacije kao i ranije. Lepota te prirode ostavlja toliko dobar utisak da se i danas sećam svakog detalja moje posete.

Za kraj bih vam rekla i ovo – Lefkada je za avanturiste. Imajte ovo u vidu ako planirate posetu u nekom trenutku. Postoji mogućnost uživanja na jednoj ili nekoliko bliskih lokacija, ali ovo ostrvo nema tu namenu. Ako ovde dolazite, tu ste da obilazite, ne da budete stacionarni.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments